Tüm Filtreler
Oturma odası dizaynında bir araya getireceğimiz parçaları hayal ederken kanvasımız ve ilk seçimimiz her zaman koltuk takımlarından yana olmaktadır. Bu bağlamda daha sonrasında diğer tamamlayıcı öğeleri belirleriz. Bunlar; perde, avize, duvar rengi, sehpa, halı ve aksesuarlardır. Koltuk takımının kumaş seçiminde dikkat edeceğiniz kısımlardan ilki kumaşın koltuk takımı modeline uygun olup olmadığıdır. Her kumaş türü her koltuk takımı modeline uygun olmayabilir. Örnek vermek gerekirse; Sıklıkla karşılaşılan hatalı seçimlerden biri koltuk tasarımınınve detaylarınınseçilen kumaş yapısı ilemodele uygun olmamasıdır. Kumaş seçimi yaparken en çok dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ürünün konumlandırılacağı alandır.

Vitra Salon Takımı
   
Kalabalık aileler, çocuklu evler, evcil hayvanlar ürün ve doku seçimleri için birer kriterdir. Bir diğer dikkate alınması gereken konu başlığı ise; eviniz çok sıcak oluyor mu? Her bir sorunun yanıtı sizi doğru kumaşa yönlendirecektir. Eğer çocuğunuz, evcil hayvanınız varsa ve sık kullanılan bir alansa mutlaka temizliği kolay olan bir kumaş türü seçilmelidir. Bunun yanı sıra hassas kumaşlar seçmemelisiniz. Eviniz çok sıcak oluyorsa kalın kumaş türleritercih edilmemelidir. Desenli bir kumaş seçecekseniz diğer tamamlayıcı öğelerin daha sade ve uygun renklerde olmasına özen gösteriniz. Renklerin birbirleriyle uyumunu göz önünde bulundururken aynı rengin farklı tonlarını yan yana getirmeyiniz. Renk uyumu demek her zaman aynı rengin farklı tonlarının bir araya gelmesinden oluşmaz. Kontrast yani zıt renkler ile çok güzel kombinasyonlar oluşturulabilir.
   Tavus kuşunun kanatlarında bulunan renkler en güzel kontrast yani zıt renklerin örneğidir. Yeşilin hakim olduğu fakat mavi, lacivert, sarı ve turuncunun da tamamlayıcı olduğu bir görüntü var karşımızda. Bizlerde sevdiğimiz renkler ile güzel tamamlamalar yaparak yaşadığımız alanları daha estetik daha ferah daha çok yaşanılası alanlar haline getirebiliriz. En çok kullandığımız alan olan oturma odamızı bulunduğumuz şartlara isteklerimize ve zevklerimizi göz önüne alarak severek yaşayacağımız şekilde oluşturabiliriz. İşin özü, renkleri hayatınızda kullanmaktan korkmayın doğada var olan her renk bizlere güzel enerjiler verir.
   
Örneğin modern koltuk takımlarımızdan olan Rüzgar koltuk takımının bulunduğu fotoğrafı inceleyelim. Çoğu kişi siyah rengi kullanmaktan kaçınır. Neden? Çünkü evi daha çok karanlık göstereceğini düşünür. Fotoğrafta görüldüğü üzere siyah ile beyaz yani zıt renkler kullanılarak ve iki zıt renge yakın renkler ile de gayet hoş kombinasyonlar yapılabilir.Eviniz güneş alan konumdaysa koyu renkleri de kullanıp evinizi estetik görüntüye ulaştırabilirsiniz. Duvar renginizi açık renge boyayıp, seçtiğiniz kumaş desensiz ve düz renk ise duvarınızın bir bölümüne hareket katacak bir duvar kağıdı seçebilirsiniz.  Aksesuarlarınızı koltuğunuzun detaylarından ilham alıp belirleyebilirsiniz Rüzgar Koltuk Takımı
   
Başka bir modern salon takımımız olan Gold Art Salon takımını incelersek renklerin uyumunun ne kadar güzel bir görüntüye ortak olduğunu görüyoruz. Koltuk takımının düz ve desensiz kumaşınınrenklerine uygun büyük bir çiçekli tablo adeta tamamlayıcılığı üstlenmiş gibi ve farkedersiniz ki renklerin kullanımı çok dengeli her yer aynı rengin tonlarıyla değil farklı iki rengin kombinasyonuyla tamamlanmış durumda. Ayrıca evinize koyacağınız yeşil salon bitkileri de evinizi her zaman daha hoş ve ferah bir görüntüye kavuşturacaktır. Gold Art Salon Takımı

 
Bir Önceki Blog Yazımız Olan Dar odalarda koltuk modeli seçimi Yazımızı İnceleyebilirsiniz.
24.10.2020
İç mimarın seçtikleri

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.