Tüm Filtreler
Mobilya Neden Küflenir?


 

Mobilya seçimi kişiye, zevke ve maliyete göre her daim farklılık göstermektedir. Mobilyalarımızı uzun uğraşlar sonucu gezerek, dolaşarak arayarak alırız ve isteriz ki hem bütçemize hem de zevkimize göre olanını bulalım. Bin bir özen ve zahmetle aldığımız mobilyalarımızın kırılmasını, çizilmesini hele de küflenmesini hiç isteyemeyiz. Mobilya neden küflenir bilinmez ama küflenme telafisi zordur.

Küflenme bize maddi zarar vermenin yanı sıra sağlığımız açısından da olumsuz sonuçlar doğurur. Fazla küflü dolaplarda, çekmecelerde kalan kıyafetlerimizi giydiğimizde ıslakmış hissi verir ve koku yapar. Böyle kıyafetle dolaşmak cildimize zarar verir. 

                                                                                     

                                                                                                                                Mobilya Neden Küflenir?

Mobilyada Küflenme Nasıl Olur?
 

 

Küf, havasızlık, nem, rutubet sonucu oluşan kararmalardır. Mobilyalarımızda oluşan küflenme bizi rahatsız edeceği gibi maddi olarak da zarara uğratır. Bunun için mobilyalarımızı küften koruyacak şekilde kullanmalı ve korumalıyız. Küf oluşumunun en büyük sebebi rutubettir.

Özellikle bodrum katı, bahçe katı gibi dairelerde yoğunlukla rastlanan bir durumdur. Üst kattaki dairelerde de olma olasılığı vardır ki bunun en büyük sebebi cam ve pencerelerin kalitesiz yapılışı ve hava kaçırışıdır. Su buharının oluşturduğu rutubet mobilyalarda küflenme olmasına sebep olur.

Mobilya neden küflenir, ıslak bezle sildiğimiz mobilyalarımızı eğer kurutmazsak ve kuruması için cam açmaz isek, ıslak kalan mobilyalar da küflenme yapar. Mobilya neden küflenir sorusuna cevap bulduğumuzda mobilyaların ömrü daha uzun olacaktır.  

Küflenmeyi Önlemek İçin Neler Yapabiliriz


 

Çok fazla rutubet olan evlerde havasızlık sonucu küflenme meydana gelecektir. Bunun önüne geçmenin tam anlamıyla mümkün olmasa da bazı yolları vardır. Bunların başında havalandırma gelir. Evimizi, odamızı mutlaka günde 20 dakika havalandırmamız gerekmektedir hele ki rutubet alan bir ortam ise bu süreyi daha da arttırabiliriz.

Temizlik yaparken mobilyalarımızın ıslak kalmamasına dikkat etmemiz gerekir. Bir diğeri ise çekmecelerimizi, dolap içlerimizi düzenli olarak temizlemeli kir birikmesini önlemeliyiz. Mobilya neden küflenir sorusuna cevap bulduğumuzda mobilyaların ömrü daha uzun olacaktır.

 


Bir Önceki Blog Yazımız Olan Kanepeler Neyle Silinir ? Yazımızı İnceleyebilirsiniz

6.10.2018
İç mimarın seçtikleri

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.