Tüm Filtreler

Dekorasyonda da günlük olarak giydiğimiz kıyafetlerin renginde de psikolojik etkilenmeler mevcuttur. Eğer moraliniz yerindeyse bir yaz günü giyeceğiniz kıyafetler muhtemelen açık renk ve renkli kıyafetler olacaktır veya yağmurlu bir sonbahar gününde giymek isteyeceğiniz kıyafet koyu renkte olacaktır. Renklerin bizlerde uyandırdığı birçok duygu vardır. Dekorasyon yaparken de renklerin üzerimizde yaratacağı psikolojik etkiyi düşünerek yapmamız bizim yararımıza olur.

Hadi gelin, renklerin üzerimizde ki etkilerine değindiğimiz yazıyı inceleyelim. 
 
                CaddeYıldız
   
BEYAZ:

Masumiyet, umut, barış ve huzur anlamlarına gelmektedir. Her alanda kullanılabilen bir renktir. Fazla kullanılsa bile gözü yormaz çünkü kullanılan alana ferahlık katar ve alanı olduğundan daha büyük gösterir. Küçük odalarda kesinlikle kullanılması tavsiye edilir ve her renk ile kombinasyonu olabilir.

(Martin Yemek Odası Takımı)
Martin Yemek Odası
   
SİYAH:

Asilliğin ve bilgeliğin rengidir. Zıt renkleriyle birlikte kullanıldığında ortama zerafet ve şıklık katar. Her renk ile kombinasyonu yapılır fakat küçük bir odada kullanılacaksa doğru oranlarda kullanılmalıdır aksi durumda odanızın olduğundan da küçükmüş hissini verebilir.

(Mood Siyah TV Sehpası)
Mood Siyah Gümüş Tv Sehpası
   
MAVİ: 

Gökyüzünün, huzurun, sakinliğin rengidir. İnsan zihnini en çok etkileyen renk olduğundan çalışma odalarında çokça kullanılır. Açık renkler ve beyaz renk ile güzel bir kombinasyon oluşturur. 

(Roselin Mavi Berjer)
Roselin Mavi Berjer
   
SARI:

Bilgelik, refahlık, sempati ve neşeyi temsil eder. Fazla kullanıldığında uyarıcı ve dikkat çekici etkisi olur. Hatta bu sebepten dolayı taksilerde sarı renk kullanılır. Kullanılan odaya canlılık katar. Açık renkler ve koyu renkler ile kombinasyonu olabilir

(Sofia Sarı Berjer)
Sofia Sarı Berjer
   

KIRMIZI:

Ateşin, tutkunun ve gücün rengidir. Sarı renk gibi fazla kullanıldığında uyarıcı özelliği vardır. Dekorasyonda kullanırken fazla olduğunda boğucu his yaratabilir. Her odada kullanılabilir bir renktir. Doğru oranda açık renkler ile kullanıldığında estetik görüntü yaratır. 

(Kırmızı Parmak Koltuğu)
Kırmızı Parmak Koltuğu
   
YEŞİL:

Doğanın rengidir. Umudu , şansı ve bereketi temsil eder. Açık ve koyu renklerle kombinasyon oluşturulabilir. Yatak odasında , oturma odasında ve çalışma odalarında kısaca her alanda kullanılabilir bir renktir. Fazlası göz yorabilir doğru oranda doğru renklerle kullanılması gereklidir.

(İstanbul Fonksiyonel Ranza)
İstanbul Fonksiyonel Ranza
   
TURUNCU:

Heyecan ve mutluluk verici renktir. Enerjinin rengi olarak tanımlanır. Genelde çocuk odalarında tercih edilir bunun yanı sıra oturma odalarında , yemek odalarında da kullanılabilir renkler arasındadır. Koyu renkler ve açık renkler ile kombinasyonu yapılabilir.


(Energy Yavrulu Ranza Seti)

 
Energy Yavrulu Ranza Seti
   
PEMBE:

Kadınlar ve küçük kız çocuklarıyla bütünleşmiş olan bu renk rahatlatıcı , sakinleştirici bir renktir. Bütün renkler ile kombinasyon oluşturulabilir. Her alanda her odada kullanılabilen bir renktir.

(Montessori Karyola Pembe)
 
Montessori Karyola Pembe
   

GRİ:             
                                                            
Ağırlığı, soğukluğu ve ciddiyeti temsil eder. Eğer açık renkler ile kombinasyon oluşturulursa estetik görüntü oluşur fakat sadece gri ağırlıklı bir ortam çok kasvetli görünebilir.

(Fethiye Salon Takımı)
 
Fethiye Salon Takımı
   
LACİVERT:

Mavi rengin huzur, sakinlik gibi anlamına karşın lacivert mavinin koyu tonu olsa da ağırlık, resmiyet, adalet, tarafsızlık gibi anlamları temsil eder. Tüm renkler ile kombinasyon yapılabilir. Evinizin her yerinde kullanabilirsiniz.

(Pera Lacivert Berjer)
 
Pera Lacivert Berjer
   
KAHVERENGİ:

Rahatlık hissi veren renktir. Toprağı temsil ettiğinden huzur veren toprak kokusunu anımsatır. Siyah rengin ikinci alternatifi gibidir. Her renk ile kombinasyonu yapılabilir. Her odada kullanılabilir fakat küçük odalarda daha az oranlarda kullanılmalıdır ya da açık renkler ile bütünleşmesi gereklidir aksi durumda odanız olduğundan küçük gözükür.

(Nevada Bazalı Yatak Odası)
 
Nevada Bazalı Yatak Odası

 
Bir Önceki Blog Yazımız Olan Oasis Cadde Avm İçinde Cadde Yıldız Mağazamız - Yeni Showroom Yeni Heyecan! Yazımızı İnceleyebilirsiniz.
7.12.2020
İç mimarın seçtikleri

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.